wtorek, 20 kwietnia 2021

Niezłe z niego ziółko - Mniszek lekarski

 Witajcie Kochani :-)


Wraz  z nastaniem wiosny, na blogu Art-Piaskownica pojawiła się propozycja
nowego cyklu wyzwań, którego tematem będzie KARTA Z ZIELNIKA.

W każdym miesiącu tworzymy jedną kartę z dowolnie wybraną rośliną
spośród propozycji podanych w temacie każdego odcinka tego cyklu :-)

 

 W tym miesiącu mamy do wyboru cztery rośliny, najbardziej typowe dla wczesnowiosennego okresu :-)

Mój wybór padł na Mniszka lekarskiego - roślinę słynącą nie tylko ze swoich leczniczych właściwości ale bardzo miododajną i przyciągającą do siebie mnóstwo owadów, a w szczególności pszczół i motyli :-)


  Dla tych, którzy lubią dowiedzieć się czegoś ciekawego, ogólna charakterystyka rośliny:

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) należy do bylin z rodziny astrowatych. W zależności od regionu Polski możemy spotkać go pod też innymi nazwami - lwi lub wilczy ząb, dmuchawiec, mlecz, pępawa - a to tylko kilka przykładów powszechnie funkcjonujących nazw zwyczajowych. Surowiec farmaceutyczny stanowi korzeń, ziele, liść i kwiatostan mniszka. Skład chemiczny poszczególnych części rośliny jest różny, jednak wszystkie łączy obecność substancji aktywnych o nazwie terpeny. Korzeń mniszka zawiera szczególnie duże ilości garbników oraz inulinę, fitosterole i fenolokwasy. Z kolei liście i kwiaty bogate są we flawonoidy, fenolokwasy i karotenoidy, także sole mineralne, witaminę C i witaminy z grupy B oraz olejek eteryczny.

Mniszek jest rośliną jadalną, często wykorzystywaną w kuchni jako dodatek do sałatek. Może być spożywany na surowo, po ugotowaniu, usmażeniu, w postaci soku czy też w chyba najbardziej znanej formie naparów. Do użytku zewnętrznego można stosować go w postaci okładów, kompresów oraz jako dodatek do kąpieli.

Wyciąg z mniszka oraz jego świeży sok pobudzają czynność wątroby powodując zwiększenie wydzielania żółci, biorącej udział w rozkładzie tłuszczów. Działanie żółciopędne następuje dzięki zmniejszeniu napięcia mięśni gładkich oraz oporów w drogach żółciowych. Mniszek zwiększa również wydzielanie kwasu solnego w żołądku, stymulując procesy trawienne już na tym etapie.

Właściwości przeciwutleniające mniszka wynikają z obecności dużej ilości związków polifenolowych, które hamują powstawanie wolnych rodników.

W ekstraktach z liści mniszka obecne są związki, które wspomagają organizm w walce z drobnoustrojami. Dzięki tej właściwości polecany jest w czasie zwiększonej zapadalności na infekcje oraz w procesach rekonwalescencji, zwłaszcza u osób starszych.

Nadmiar cholesterolu w organizmie przyczynia się do stłuszczenie wątroby, sprzyja rozwojowi choroby wieńcowej i miażdżycy. Mniszek lekarski posiada właściwości obniżające poziom LDL-C - zwanego “złym cholesterolem” - przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu HDL-C - czyli tego “dobrego cholesterolu”. Dzięki temu korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

 

A teraz chcę Was zaprosić do udziału w naszym nowym cyklu wyzwań - z pewnością będzie ciekawie i fascynująco. Mamy nadzieję że chętnie dołączycie a Wasze prace podbiją nasze serca :-)

 

Pozdrawiam milutko,
Inka


1 komentarz: