środa, 11 sierpnia 2021

Oryginalny zegar ze szklanej butelki - KURS

 Witam Was serdecznie :-)


Kochani, na dzisiejsze spotkanie z recyklingiem przygotowałam taką pracę, której proces twórczy zawsze bardzo ciekawił Czytelników mojego bloga.
Chcę Wam opowiedzieć jak powstają zegary, wykonane na bazie szklanych butelek.

Być może nie dla każdego z Was mój dzisiejszy kurs okaże się przydatny w sensie praktycznym, niemniej jednak myślę że osoby kreatywne przełożą go na swój sposób i wykorzystają do ozdobienia innych, równie ciekawych przedmiotów.

 Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób można zmienić zwykłą, szklaną butelkę w bardzo oryginalny zegar - serdecznie zapraszam na kursik :-)


Na początek lista potrzebnych materiałów:
- baza zegara - bezbarwna, szklana butelka po trunku, poddana procesowi fusingu - czyli spłaszczenia w wysokiej temperaturze, z zachowaniem wszelkich wymaganych parametrów technologicznych.
- diamentowe wiertło walcowe o średnicy ok 8 mm, wiertarka, okulary ochronne
- bezbarwny primer do szkła, spirytus, miękka ściereczka,
- klej do decoupage,
- farby akrylowe, pędzle, bezbarwny lakier zabezpieczający,
- papier ryżowy z wydrukiem tarczy zegara oraz drugi arkusz (do zapełnienia tła).
- mechanizm zegara z uchwytem do zawieszenia + bateria paluszek
- inne narzędzia wg własnego zapotrzebowania.


Kochani, podstawowym elementem mojej pracy jest baza zegara, która powstaje ze szklanej butelki po winie, szampanie lub innym trunku. 

   


Na początku butelka zostaje odtłuszczona i pozbawiona etykiet a następnie umieszczona w piecu do wypalania ceramiki i poddana procesowi fusingu czyli po kolei fazie topienia, płaszczenia, rozprężania szkła w bardzo wysokiej temperaturze oraz studzenia.
Następnie spłaszczona butelka wędruje do mojej pracowni, gdzie przejdzie dość gruntowną metamorfozę.


Pracę zaczynam od przymiarki tzn wcześniej przygotowany wzór tarczy zegara przykładam do powierzchni butelki,  wyznaczam punkt idealnie po środku tarczy. W tym miejscu zostanie wykonany otwór w butelce na zamontowanie mechanizmu napędowego mojego zegara

Następnym krokiem jest przewiercenie szklanej butelki z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa - praca z użyciem wiertarki i obowiązkowo w okularach ochronnych!!!Ponieważ  chcę  aby  moja  dekoracja  była  widoczna  przez  przezroczyste  szkło  -  kolejne  etapy pracy odbywać się będą po  spodniej  stronie  bazy !!!!!!!

 Całą powierzchnię butelki dokładnie odtłuszczam używając miękkiej ściereczki, obficie nasączonej spirytusem. Teraz kolej na położenie warstwy podkładowej - ja używam bezbarwnego primera do szkła marki Stamperia. Pierwszą warstwę podkładu pozostawiam do całkowitego wyschnięcia - ok 2 godz i nakładam kolejną warstwę. Po nałożeniu drugiej warstwy szkło suszy się ok 12 godzin. Na tak przygotowanej bazie można spokojnie zacząć proces dekorowania.
Pierwszym krokiem jest przyklejenie tarczy zegara. Ja wybrałam jedną z tarcz z papieru ryżowego marki Stamperia (na zdjęciu powyżej)

Ważna uwaga - cały czas musimy pamiętać, że pracujemy od spodniej strony bazy zegara i trzeba zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe ułożenie cyferblatu, tak aby cyfry były poprawnie czytane po odwróceniu bazy do jej położenia finalnego. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie ozdoby - tutaj już pełna dowolność i wszystko zależy od Waszej pomysłowości, preferencji oraz umiejętności. Ja pokażę zdobienie zegara na przykładzie procesu tworzenia jednej z prac, wykonanej na specjalne zamówienie.

Aby ułatwić sobie pracę, wykonałam czarny wydruk postaci jaszczurki, który będzie pełnił rolę szablonu roboczego, pozwalającego na dokładne rozplanowanie motywu na szkle.Szablon podkładam pod butelkę, zarysowuję jego kontury a następnie maluję postać jaszczurki wg indywidualnego zamysłu :-) Po skończeniu odkładam do całkowitego wyschnięcia nałożonych farb.

Kolejnym krokiem jest dokładne zamalowanie położonego wzoru jednolitym, jasnym kolorem farby.
Do tego projektu wybrałam kolor szary, jednak najczęściej w ten sposób naniesiony wzór podkolorowuję białą farbą akrylową.
Ponownie odkładam do całkowitego wyschnięcia.


Kolej na wypełnienie tła wokół jaszczurki. I ponownie wykorzystuję papier ryżowy Stamperii z dość ciekawym wzorem. Wycinam pożądany kawałek papieru i za pomocą kleju do decoupage nanoszę go na całą powierzchnię bazy zegara. Dokładnie suszę.


Całą zdobioną powierzchnię pokrywam warstwą białej i warstwą szarej farby, odstawiam do wyschnięcia a następnie kilkakrotnie zabezpieczam bezbarwnym lakierem ochronnym. 

 


Po wyschnięciu przykręcam mechanizm, montuję wskazówki i wkładam baterię paluszek.
Zegar zaczyna tykać.
 

 

Tak prezentuje się gotowa praca :-)Kochani, mam nadzieję że moje recyklingowe zapędy działają twórczo na Waszą wyobraźnię.


Pozdrawiam Was bardzo serdecznie, życzę dużo słońca oraz miłego, wakacyjnego luzu :-)

 Inka

6 komentarzy:

 1. Trudna to sprawa z tą butelką. To nie lepiej od razu na czymś płaskim tworzyć ? Wiem, wiem... to nie to samo. Butelka to jednak butelka - nawet jeśli jest płaska ! Powstał przedmiot niebanalny, inny, niesamowity !!! Pozdrawiam serdecznie :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmmm. Pierwszy raz mogę podziwiać taką pracę. Bardzo mi się podoba:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowite! Ale że na butelce? Super!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna praca. Pomysłowość Twoja nie zna granic.Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 5. Spłaszczanie szklanej butelki?! Serio?!
  Magiczna i fantastyczne praca. Efekt WOW, bez dwóch zdań!

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdzie Ci Halinko splaszczyli butelkę?! No nie moge, niesamowita praca :) chylę czoła !!!

  OdpowiedzUsuń