środa, 25 sierpnia 2021

CYBERPUNK - styl nie tylko artystyczny

 Witajcie Kochani :-)

Dzisiaj przychodzę z projektem wykonanym w ramach inspiracji do wyzwania na blogu Art-Piaskownica. Tym razem wzięłyśmy na warsztat kolejny ze stylów - a jest nim, obecnie coraz bardziej popularny, CYBERPUNK.Moja wizja przedstawienia tego stylu jest dość jednoznaczna, chociaż zapewne dla niektórych okaże się wysoce dyskusyjna :-) Nie da się ukryć, że zaawansowana technologia coraz głębiej zaczyna wdzierać się w nasze życie, ingeruje w coraz szersze obszary naszej świadomości a w konsekwencji doprowadza do totalnego uzależnienia i do uwięzienia człowieka w szponach swojego bezwzględnego, nadrzędnego i bezlitosnego oddziaływania.


Dzisiaj  przecież nie wyobrażamy sobie życia bez internetu, telefonu komórkowego lub urządzeń zdalnie sterowanych, inteligentnych samochodów, robotów czy maszyn, które są nam pomocne a nawet niezbędne do funkcjonowania w zwykłym, codziennym życiu. One jednak zaczynają mieć na nas tak duży wpływ, że powoli stajemy się od nich uzależnieni, a bez ich pomocy, zupełnie bezradni.

Jakby na to nie spojrzeć - z jednej strony - człowiek cały czas poszukuje nowych, wysoce rozwiniętych technologii i wykorzystuje najnowocześniejsze cuda techniki aby mu dobrze służyły i ułatwiały życie. Z drugiej strony - niszczy swoją planetę, zanieczyszcza i sieje spustoszenie, produkując substancje niebezpieczne, radioaktywne i niemożliwe do utylizacji. Pozbywa się cyberodpadów, produkowanych obecnie na bardzo dużą skalę, co w niedalekiej przyszłości może doprowadzić do totalnego zaśmiecenia oraz skażenia środowiska i powolnego zabijania własnej planety. 


To, co powyżej opisałam jest jedynie małą kroplą w morzu za i przeciw. Temat rozwojowy i bardzo obszerny, na który można by napisać tutaj całkiem pokaźny elaborat. 

Jedno jest pewne, człowiek cały czas dąży do udoskonalania i poprawiania sobie jakości swojego życia. Jakim kosztem? - zapewne sam nie jest tego jeszcze całkiem świadomy.

Kochani zachęcam Was do podjęcia wyzwania i przedstawienia swoich cyberpunkowych pomysłów. Wszelkie informacje i wytyczne do tematu znajdziecie na blogu Art-Piaskownica :-)

I na koniec bardzo istotne info - wszystkie materiały, użyte do wykonania dzisiejszego projektu pochodzą ze sklepu DREAMS . Polecam styropianową czaszkę jako bazę pod swoje prace, jest sporych rozmiarów (większa od czaszki dorosłego człowieka). Osobiście bardzo żałuję, że miałam tylko jedną a pomysłów na jej ozdobienie chyba z milion. Wybrałam właśnie ten, bo temat bardzo mnie zaintrygował i chciałam spróbować swoich sił w cybernetycznej twórczości.
Zabawa była przednia a ja przy okazji znalazłam czas na własne przemyślenia i wyciągnęłam z nich osobiste wnioski.

W pracy wykorzystałam również sporo preparatów mediowych marki CADENCE, wszystkie znajdują się na fotografii poniżej.Projekt zgłaszam na wyzwania:


Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i zapraszam na kolejne spotkanie, powrócę do tematyki ślubnej, która niepodzielnie króluje w miesiącach letnich.

Inka

4 komentarze:

 1. Such a brilliant piece, Inka! Love every detail and the idea behind it! Thank you so much for playing along and sharing it with us at SanDee&amelie's Steampunk Challenges!

  Claudia x

  OdpowiedzUsuń
 2. Praca niezwykła i nawet daje do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super jest ta czacha! Gratuluje wyróżnienia w wyzwaniu :)

  OdpowiedzUsuń