piątek, 5 maja 2017

Naturą malowane


Witam serdecznie i cieplutko,

u mnie w końcu zaświeciło słońce, może to dobra zapowiedź ładnej, weekendowej pogody:-)))
Praca, którą chcę Wam dzisiaj pokazać jest w 100% recyklingiem - takie coś z niczego, powstała z użyciem produktów eko, czyli szarego papieru pakowego, kartonowych rolek po taśmach, papierowego sznurka, sizalu, czerwonego kawałka kartonu a "podobrazie" to pokrywka z tekturowego pudełka. Wszystkie materiały, których tu użyłam, to pozostałości po różnych produktach czyli tzw. odpady.


Zachód słońca nad Japonią - pejzaż "malowany" naturą ;-)

 Tło stworzyłam z pomiętego szarego papieru na którym za pomocą szablonu i białej farby akrylowej naniosłam delikatne gałązki kwitnącej wiśni i tak przygotowany podkład przykleiłam do pokrywki  tworząc tym samym box, w którym powstanie przestrzenny, papierowy obraz. W obręczach po taśmie umieściłam "kadry"wybranych szczegółów z całego krajobrazu, które mają przyciągać wzrok i ukazywać malownicze miejsca pięknej japońskiej przyrody. I po kolei - w pierwszym umieściłam gałąź kwitnącej wiśni na tle zachodzącego,  w oddali, słońca, w drugim - wodospad  widoczny gdzieś daleko w górach a nad nim wiszący konar drzewa na zboczu wysokiej, stromej skały, na trzecim widzicie charakterystyczne dla Japonii drzewko bonsai - moja ukochana, lecz trudna do hodowli w naszych warunkach roślina ;-) a w Japonii drzewka bonsai, podobnie jak czerwone i bordowe klony karłowe, rosną w ogrodach i wyglądają przepięknie.
Pobawiłam się papierem, muszę przyznać że ta materia to mój ulubiony surowiec, przyjaciel i towarzysz praktycznie w każdej technice, którą się zajmuję. Również moja praca zawodowa jest ściśle związana z bezpośrednim kontaktem z papierem pod różną jego postacią oraz strukturą, dlatego czuję taki sentyment i taki szacunek do tego surowca jak również do recyklingu i ochrony środowiska ;-)

Zobaczcie jak wyszła Japonia malowana papierem:
 I na końcu lista surowców, produktów i narzędzi, którymi posłużyłam się do stworzenia pracy:
Praca bardziej o charakterze manualnym, chciałam Wam pokazać jak wdzięcznym i plastycznym surowcem jest papier. Za jego pomocą i za sprawą swojej kreatywnej wyobraźni można stworzyć wiele fajnych rzeczy, ja bardzo lubię takie eksperymenty a że jestem cały czas poszukiwaczem, napewno jeszcze powstaną różne ciekawe i nieoczekiwane inspiracje - zobaczymy dokąd zaprowadzi mnie wyobraźnia ?

Pomysł na moją pracę zrodził się za sprawą trwającego Eko - wyzwania  w Filigrankach, nie wiem jednak jak zostanie przyjęta jego forma, bo wszystkie zgłoszone dotąd prace to przeważnie śliczne karteczki. Moja praca w ich towarzystwie może wydać się kontrowersyjna ale spróbuję swoich sił, bo lubię oryginalność i zaryzykuję. Tak  więc zgłaszam :-) Trzymajcie kciuki!


 Obraz zgłaszam na wyzwanie:

- Filigranki - Eko

http://filigranki-pl.blogspot.ie/2017/04/wyzwanie-21-eko.htmlI jeszcze trochę krótkich ciekawostek o Japonii i jej kulturze, jeśli Was zainteresują - zapraszam:-)

Japonia - kraj diametralnie różny od Polski, o bogatej ale często niezrozumiałej dla nas kulturze. Pierwsze skojarzenia wiążące się w naszych umysłach z Japonią to najczęściej: kraj kwitnącej wiśni,najwyższej jakości postęp technologiczny, kultura dystansu, kimona, kaligrafia, papier i origami. Japonia to dla nas także państwo, w którym dominuje tytaniczny kult pracy.
Praca rzeczywiście ma dla Japończyków ogromną wartość, a harmonijne relacje między pracodawcą a pracownikiem są równie ważne, co prywatne związki międzyludzkie w naszej kulturze. Sumienność, efektywność, uczciwość i pracowitość stanowią credo japońskiego społeczeństwa. Co jeszcze warto wiedzieć:
1. Japonia to kraj, którego powierzchnia jest tylko 1,2 raza większa od Polska, za to mieszkańców jest tam ponad 3 razy więcej niż w naszym kraju.
2. Polacy stanowią w Japonii mikroskopijną mniejszość narodową - jest ich tam około 500 osób.
3. Wskaźnik średniej długości życia w Japonii należy do najwyższych na świecie. Obecnie wynosi on nieco ponad 82 lata.
4. W Japonii spotkać można osobliwe... Kwadratowe arbuzy.
5. Japonia obecnie składa się z ponad 3000 różnych wysp. Jednak tylko 4 z nich: Honsiu, Kiusiu, Shikoku i Hokkaido, zajmują ponad 97 procent powierzchni.
6. Przekleństwem Japonii są trzęsienia ziemi. Rocznie jest tam ich ponad 1500 - niektóre z nich są tragiczne w skutkach.
7. W Japonii tradycyjnie jada się, siedząc na ziemi. Dlatego też produkuje się tam specjalne niskie stoły.
8. Głównie spożywane potrawy to ryż, ryby i owoce morza.
9. Obecnie praktycznie wszystko można kupić w Japonii z automatów: wino, papierosy, a nawet bieliznę.
10. Do korzystania z toalety Japończycy zakładają specjalne kapcie.
11. W Japonii są dość mroźne zimy, jednak centralne ogrzewanie w domach nie jest powszechnie stosowane.
12. Japonia to kraj bezpieczny - jest tam jeden z najniższych na całym świecie wskaźników przestępczości.
13. W Japonii bardzo źle traktowane jest okazywanie sobie czułości w miejscach publicznych. Zasadniczo nie powinno się publicznie nawet trzymać za ręce.
14. Ponad 90 procent całego społeczeństwa każdego dnia kupuje komiksy.
15. W Japonii obowiązuje ruch lewostronny.
16. Nie powinno się drzeć papieru, w którym zapakowany jest prezent. Jest to uważane za niegrzeczne.
17. Zarówno na weselu, jak i na pogrzebie powinno się dawać prezenty pieniężne.
18. Mafie w tym kraju działają oficjalne, w biurach pod oficjalnymi nazwami i logotypami.
19. Japończycy to naród niezwykle spokojny. Nie da się ich wyprowadzić z równowagi w nawet najtrudniejszych sytuacjach.
20. W Japonii w wielu miejscach spotkać można ciekawe akcesoria, jak np. podgrzewane deski klozetowe.
21. Japończycy to naród pracoholików - potrafią oni pracować nawet 18 godzin dziennie bez przerw i obiadu.
22. W Japonii na ulicach nie powinno się publicznie wydmuchiwać nosa.
23. Lider rynku animacji - ponad 60 procent produkcji pochodzi z Japonii.
24. W Japonii praktycznie nie spotyka się aktów wandalizmu. W mentalności tego narodu jest również całkowite odcięcie się od kradzieży. Można tam spokojnie zostawiać na ulicy rzeczy bez obaw o to, że zginą.
25. Japonia mimo, że jest krajem małym, uważana jest za drugą najprężniejszą gospodarkę światową po USA.
26. Japońskie samochody sprzedawane na lokalnym rynku są zawsze blokowane na poziomie prędkości 180km/h.
27. Japończycy powszechnie zbierają i kolekcjonują owady.
28. Język japoński pozbawiony jest ostrych określeń i przekleństw. Najgorsze słowa jakich można użyć to idiota oraz głupek.
29. Japończycy słyną z tego, że potrafią doskonale rysować. Jednocześnie są oni bardzo rozwinięci manualnie i muzycznie.
30. Powszechnie funkcjonują sklepy całodobowe, gdzie można kupić praktycznie wszystko.

Japonia jest bardzo ciekawym krajem,  moim skrytym marzeniem jest odwiedzić kiedyś ten fascynujący kraj i poznać bliżej jego kulturę, mieszkańców, piękne dziewicze tereny i ogromne metropolie - to zarówno mocarstwo technologiczne jak i spokój i wyciszenie na łonie wyspiarskiej przyrody.

Kochani, kto dotrwał do końca?
Dziękuję za cierpliwość i przesyłam moc pozdrowień, do następnego spotkania, Pa!!!
Inka

8 komentarzy:

 1. Halinko, i znów zaskakujesz...
  Praca piękna, mega naturalna i różna od tych, które do tej pory prezentowałaś.
  Zazdroszczę Ci (bardzo pozytywnie, bo dzięki temu mogę podziwiać) Twojej zdolności eksperymentowania i bawienia się materiałami.
  Życzę powodzenia w wyzwaniu! Praca zachwyca oryginalnością :-)
  Ps. O Japonii z przyjemnością poczytałam. Mam w domu mnóstwo zdjęć, gdyż odwiedził ją mój mąż.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Iwonko, to taka moja fantazja i bujna wyobraźnia, czasem nabieram chęci do zrobienia czegoś zupełnie innego, uwielbiam eksperymentować a takie prace to kreatywna odskocznia, która pozwala zrelaksować się i zrobić albo coś banalnego, czasem intrygującego, a nieraz zupełnie zbędnego, ale warto próbować, bo efekty zawsze są zaskakujące a nawet odkrywcze. Dzięki tej pracy, mam już pomysł na kolejną, może bardziej ambitną. Zazdroszczę - oczywiście pozytywnie- Twojemu Mężowi, Japonia jest - super!!!
   Przesyłam dla Was pozdrowienia i dużo słoneczka na weekend ;-)))

   Usuń
 2. Nie wiedziałam Halinko, że tak bardzo fascynuje Cię Japonia - dużo wiesz o tym pięknym kraju. Ja jestem zauroczona ogrodami japońskimi. Marzyłam kiedyś, że namiastkę takiego ogrodu stworzę u siebie ale nie wyszło.
  Lubię kontrowersyjne prace bo sama też wciąż poszukuję. Nie bardzo wiem jak opisać Twoją pracę, słowo "piękna" jakoś mi tu nie pasuje. Obraz jest intrygujący, symboliczny i ciekawy. Podglądałam na zbliżeniach różne detale, są fantastycznie wykonane i pomysłowe. Użycie naturalnego, szarego papieru dało wyjątkowy klimat. Podoba mi się Twój obraz, działa na wyobraźnię.
  Życzę Ci kochana miłego, słonecznego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewuniu, myślę że ta praca zadziwi wiele osób, jeszcze nie pokazywałam na blogu swoich robótek stworzonych tak po prostu, dla siebie, pod wpływem chwili. Nieraz mam ochotę zrobić coś zupełnie innego, nowego, popróbować z różnymi materiałami i w różnych stylach. Masz rację ten obraz nie jest piękny, on jest intrygujący i kontrowersyjny biorąc pod uwagę wcześniejsze publikowane tu prace. Chcę żebyście poznali mnie również od tej strony, dlatego odważyłam się pokazać co mi nieraz w duszy gra. Cieszę się że odebrałaś go w taki sposób i dziękuję Ci bardzo że mnie rozumiesz.
   Przesyłam moc uścisków :-)))

   Usuń
 3. Widać, że dużo pracy włożyłaś w stworzenie tego pejzażu, każdy element został przemyślany i pięknie połączyłaś kolory. Twoja praca jest fantastyczna! w wyobraźni przeniosłam się do Japonii ;) dziękuję za udział w wyzwaniu Filigranek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ślicznie, moja propozycja jest zupełnie inna niż wszystkie zgłoszone na wyzwanie prace, bardzo się cieszę że zdobyła uznanie w Twoich oczach:-) Pracy było sporo ale ja kocham tworzyć z papieru i chciałam pokazać jak świetnym jest materiałem do takich malowniczych prac, gdzie trzeba go odpowiednio uformować, nadać konkretny kształt - to fajna zabawa, której nic nie ogranicza - wszystko zależy tylko od wyobraźni. Dziękuję za przesympatyczną wizytę i miłe słowa, pozdrawiam cieplutko :-)))

   Usuń
 4. Ależ przepiękny wpis.
  Mimo,że klimaty "Dalekiego Wschodu" mnie samej nie fascynują,to tym bardziej jestem pełna uznania,że mimo to potrafisz tak przedstawić temat,by zainteresować nim nawet tych niezbyt zainteresowanych:)))
  Twoja praca jest wspaniała.Cudownie oddaje klimat.A te wszystkie detale...rewelacja!!!Równie ciekawie opisałaś samą Japonię.Bardzo fajnie spędzłam czas na tej wycieczce:)Dzięki Inka:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak mi miło że tak Cię zainteresowałam japońskim klimatem za sprawą papieru:-) Czasem odczuwam potrzebę stworzenia czegoś innego, nowatorskiego, nieraz mam intrygujące pomysł na różne prace i do tego stopnia mnie intrygują że muszę spróbować je urzeczywistnić. Tak było również z tym obrazem, a inspiracji poszukałam w Filigrankach :-) Dziękuje za uznanie i przesyłam serdeczności :-)

   Usuń